Jak wyczyścić materac – domowe sposoby

jak wyczyścić materac domowe sposoby
5/5 - (1 vote)

Zanim przystąpimy do prania materaca, należy pozbyć się znajdujących się na nim nieczystości tj. okruchy, zrogowaciały naskórek czy kurz. W tym celu zdejmujemy z łóżka pościel, poduszki oraz prześcieradło. Następnie materac dokładnie odkurzamy z dwóch stron. Po wykonaniu tej czynności możemy przejść do czyszczenia materaca na mokro. Jak wyczyścić materac domowym sposobem? 

Czyszczenie materaca – zapobieganie powstawaniu plam

Najlepiej zdecydować się na materac ze zdejmowanym pokrowcem. Możemy go ściągnąć i pozbyć się uporczywych plam z materaca z moczu, potu, krwi, wina czy soku piorąc pokrowiec w pralce. Możemy także zaoszczędzić sobie mnóstwo pracy zapobiegając powstawaniu plam. Na rynku dostępne są nieprzemakalne prześcieradła oraz podkłady na materac chroniące przed zabrudzeniem. Stosując je nie musimy martwić się, jak usunąć plamy z materaca.

Jak wyprać materac domowymi sposobami – uporczywe plamy

Przed przystąpieniem do prania całego materaca należy usunąć widoczne plamy. Dlaczego warto stosować domowe sposoby podczas czyszczenia materaca? Soda, proszek do pieczenia, ocet to tanie, naturalne środki czyszczące, które doskonale radzą sobie z uporczywym zabrudzeniem. Mają one właściwości wybielające, antybakteryjne, usuwają nieprzyjemny zapach oraz nie wywołują alergii. 

czyszczenie materaca - domowe sposoby
Fot. czyszczenie materaca – domowe sposoby

Czyszczenie materaca – domowe sposoby na uporczywe plamy

Oto wskazówki, jak wyczyścić materac domowym sposobem z plam różnego pochodzenia:

  • żółte plamy na materacu z moczu – jak wyczyścić materac z żółtych plam? Żółte plamy z moczu powstałe na materacu usuniemy przy pomocy zwykłego proszku do prania. Dodając do wody octu pozbędziemy się bakterii oraz nieprzyjemnego zapachu. Żółte plamy na materacu z potu usuniemy przy pomocy mieszanki sody oczyszczonej lub proszku do pieczenia z dodatkiem octu;
  • plamy z krwi – jak usunąć plamy z krwi z materaca? Doskonałym sposobem na usuniecie plam z krwi jest woda utleniona lub rozdrobniona aspiryna z niewielkim dodatkiem wody;
  • widoczne plamy pleśni – należy skropić je sokiem z cytryny lub nałożyć sodę z niewielką ilością wody oraz wystawić materac na słońce. Przy dużym zabrudzeniu materac najlepiej wymienić;
  • plamy z wina – na świeże plamy z wina najlepiej nanieść sól, która wchłonie wilgoć. Następnie sprawdzi się czyszczenie materaca sodą i octem.

Po usunięciu plam, należy przeprać cały materac, aby go odświeżyć. 

Jak wyczyścić materac na mokro przy pomocy specjalistycznego sprzętu

Czym wyczyścić materac po usunięciu uporczywych plam, aby pozbyć się kurzu, bakterii, roztoczy oraz nieprzyjemnego zapachu? Jeśli posiadamy odkurzacz piorący lub myjkę parową, sprawdzą się one wyśmienicie podczas prania materaca. W przeciwnym razie musimy sięgnąć po miękką szczoteczkę oraz wodę z płynem do naczyń lub proszkiem do prania. Warto dodać odrobinę octu, który ma właściwości dezynfekujące.

Po wyschnięciu materac najlepiej odkurzyć ponownie, aby pozbyć się pozostałości środków piorących, które u niektórych osób mogą wywoływać alergię. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.