Jak odkamienić czajnik elektryczny – domowe sposoby

jak odkamienić czajnik elektryczny - domowe sposoby
Rate this post

Czajnik elektryczny to jeden z najczęściej używanych w wielu domach sprzęt gospodarstwa domowego. Dzięki niemu w kilka chwil można przygotować aromatyczną kawę lub rozgrzewającą herbatę. Jak każde urządzenie wymaga on jednak regularnego czyszczenia, dla optymalnego działania i bezpieczeństwa użytkowników.

Z biegiem czasu wewnątrz pojawia się nieestetyczny osad w postaci kamienia. Im twardsza woda jest w nim gotowana, tym szybciej zacznie się on gromadzić na dnie oraz ściankach urządzenia. Wiele osób zadaje więc sobie pytanie czym wyczyścić czajnik z kamienia? Jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego?

Jak wyczyścić czajnik elektryczny?

Na szczęście istnieje wiele domowych, bezpiecznych sposób, które pomogą w kilka chwil pozbyć się problemu. Planując czyszczenie czajnika soda oczyszczona może okazać się bardzo pomocna. Do czajnika pełnego wody należy wsypać opakowanie sody i kilkakrotnie zagotować mieszankę. Dzięki temu kamień z łatwością odklei się od tworzywa. Podobny efekt można uzyskać dodając kwasek cytrynowy. 

W procesie odkamienianie czajnika proszek do pieczenia również pozwoli uzyskać bardzo zadowalający efekt. Zastanawiające może być jednak jak odkamienić czajnik octem?

jak wyczyścić czajnik elektryczny
Fot. jak wyczyścić czajnik elektryczny

Planując czyszczenie czajnika w ten sposób warto wylać całą zawartość wody i napełnić czajnik octem spirytusowym. Dla spotęgowania efektu można dosypać odrobinę wcześniej wymienionej sody bądź proszku. Nie należy jednak przesadzać z ilością, gdyż przygotowana mikstura zacznie się pienić. Całość można pozostawić na około godzinę, aby najtrudniejsze zabrudzenia mogły się odmoczyć. W ostatnim kroku do pełna należy dodać wody, całość zagotować i opróżnić czajnik. Warto ponownie zagotować samą wodę aby pozbyć się charakterystycznego zapachu octu.

Jak odkamienić czajnik elektryczny?

Zastanawiając się jak wyczyścić czajnik elektryczny z kamienia, warto zdać się na mniej popularne sposoby. Niektórzy przeprowadzają proces odkamieniania czajnika elektrycznego przy użyciu coli. Ten popularny napój po zagotowaniu może doskonale oczyścić wnętrze czajnika. Regularne czyszczenie wybranym sposobem zapobiegnie nadmiernemu osadzaniu się kamienia.

Aby kamień osadzał się w mniejszej ilości dobrym rozwiązaniem może okazać się założenie specjalnego filtra na kuchenny kran, bądź przegotowywanie wody przefiltrowanej uprzednio w odpowiednim dzbanku bądź butelce z filtrem węglowym.

Naturalne sposoby czyszczenia czajnika są w pełni bezpieczne i czynności te można ponawiać tak często jak tylko zachodzi taka potrzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.